Opublikowano już finalną wersję przepisów dotyczących zmian w zakresie cen transferowych. Tak jak wskazywaliśmy TU, ustawodawca uprościł definicje podmiotów powiązanych. Prostsze pojęcie nie oznacza jednak, że dokumentacja będzie obejmować węższą grupę podmiotów. Zgodnie z zapowiedziami miało być prościej, ale czy tak będzie w rzeczywistości?
Znaczący wpływ będzie kluczowy
Ustawodawca w finalnych przepisach pozostawił kwestię „znaczącego wpływu” jako kluczowego elementu definicji podmiotów powiązanych. Szerzej o tym zagadnieniu mogą Państwo przeczytać w naszych poprzednich wpisach. Uzasadnieniem dla takiego zdefiniowania powiązań jest to , aby kontrolujący mieli podstawę prawną do badania decyzji podejmowanych w grupie pod kątem ich rynkowości, mimo braku formalnej podstawy pozwalającej na stwierdzenie istnienia powiązań np. pomiędzy daną osobą fizyczną a spółką.
W naszej ocenie poprzez wprowadzenie nieostrego pojęcia do ustawy, podatnicy będą musieli ponownie przeanalizować strukturę zarządczą swojej grupy i proces podejmowania decyzji tak, aby zweryfikować strukturę powiązań i występujących między nimi rozliczeń (ich rynkowości). W szczególności, że prezentacja tych elementów będzie obowiązkową częścią dokumentacji cen transferowych.
Jak liczyć udział pośredni?
Dodatkowo w nowych przepisach doprecyzowano pojęcie udziału pośredniego, a także sposób jego liczenia. I tak:
- by wyznaczyć wartość udziału pośredniego w przypadku, gdy wszystkie wielkości udziałów lub praw łączących dwa podmioty są różne (biorąc pod uwagę wszystkie podmioty uwzględniane przy ustalaniu pośredniego powiązania) należy przyjąć najniższą z tych wartości,
- w przypadku, gdy dane dwa podmioty łączy więcej niż jeden udział lub prawo, udział pośredni stanowi suma tych wartości.
Fundacja nie przerywa powiązań
Do ustawy wprowadzono także klauzulę antyabuzywną, mówiącą o tym, że w sytuacji występowania „sztucznych” struktur właścicielskich lub podmiotów, umieszczonych w strukturze tylko w celu przerwania łańcucha powiązań, wszystkie podmioty występujące w takiej strukturze uważane są za podmioty powiązane. Jako przykłady takich powiązań ustawodawca wskazał wszelkie „manipulacje strukturą właścicielską” (w tym firmanctwo) oraz powiązania o charakterze cyrkularnym. Zgodnie z treścią uzasadnienia powiązania cyrkularne dotyczą sytuacji, gdy na skutek powiązań pośrednich podmiot jest powiązany sam ze sobą, np. podmiot A posiada udziały B, podmiot B w podmiocie C, a podmiot C w podmiocie A.
Wskazano także, że wszelkie transakcje zawierane z zagranicznym trustem czy fundacją prawa prywatnego, a w szczególności z podmiotami od nich zależnymi powinny być traktowane jako transakcje kontrolowane. Wynika to z faktu, że tego typu podmioty w przepisach obowiązujących od 2019 roku będą uznane za podmioty powiązane.
Podatnicy otrzymali możliwość wyboru reżimu podatkowego, według którego określą obowiązki dokumentacyjne z zakresu cen transferowych w 2018. Za ten rok można przygotować dokumentację według zasad obecnie obowiązujących lub według zasad, które będę obowiązkowe dla wszystkich od 2019 roku. Warto zwrócić uwagę, że podatnicy, którzy zdecydują się na określenie (i spełnienie) swoich obowiązków za 2018 rok na podstawie nowych przepisów (tj. tych obowiązujących od 2019 roku), muszą korzystać z całości regulacji, tj. również w zakresie definicji podmiotów powiązanych.
Konieczna jest zatem dokładna analiza pozwalająca na wybór korzystniejszego w danej sytuacji reżimu podatkowego (np. skutkującego mniejszą liczbą transakcji objętych dokumentacją).