17 nowych pomysłów na deregulację od przedsiębiorców. Bat na dłużników i ułatwienia dla niepełnosprawnych
Uproszczona egzekucja z tytułu nieopłaconej faktury, koniec z papierowymi paragonami, elektroniczne umowy o pracę i zniesienie badań okresowych dla niepełnosprawnych – takie pomysły deregulacyjne znalazły się w drugiej paczce projektów inicjatywy SprawdzaMY.
W lutym premier Donald Tusk zaprosił przedsiębiorców do składania pomysłów deregulacyjnych. Rafał Brzoska wraz z największymi organizacjami biznesowymi – Pracodawcami RP, Konfederacją Lewiatan, Polską Radą Biznesu i Corporate Connections – stworzyli zespół, który ma przeprowadzić kompleksową deregulację gospodarki. Inicjatywa SprawdzaMY w pierwszych dniach otrzymała ponad tysiąc propozycji zmian od przedsiębiorców i obywateli.
W pracach zespołu uczestniczy 500 osób – ekspertów, ekonomistów, emerytowanych profesorów prawa oraz przedstawicieli instytucji, które od lat zajmują się oceną regulacji w Polsce.
Zdaniem ekspertów
Piotr Paśko, partner, doradca podatkowy w MDDP, komentuje publikację objaśnień w zakresie podatku u źródła:
„Niestety brak objaśnień Ministerstwa Finansów do przepisów o podatku o źródła (WHT – withholding tax) wpływa negatywnie na klimat inwestycyjny w Polsce. Stosowanie preferencji w tym podatku (szczególnie zwolnień na podstawie dyrektyw UE) zależy od spełnienia dużej liczby warunków – np. odbiorca płatności powinien prowadzić „rzeczywistą działalność gospodarczą” w kraju swojej rezydencji.
Przepisy nie wskazują, co należy rozumieć przez to sformułowanie – czym innym więc będzie rzeczywista działalność w przypadku prowadzenia fabryki gwoździ, czym innym z kolei w przypadku działalności inwestycyjnej / holdingowej. Brak objaśnień stanowiących oficjalne i praktyczne wyjaśnienia tego typu sytuacji sprawia, że organy i sądy dowolnie podchodzą do interpretowania warunków do stosowania zwolnień. Inwestorzy – szczególnie z państw Unii – pozbawieni są więc jakiejkolwiek przewidywalności w tym zakresie. A przecież fundamentalnym celem struktur unijnych jest zapewnienie europejskim biznesom najróżniejszych swobód. Swobód, które mają ułatwiać prowadzenie działalności w Unii – a nie utrudniać bądź nawet uniemożliwiać”
Natomiast Krzysztof Jaros, menedżer, radca prawny w MDDP, odnosi się do uproszczonej egzekucji na podstawie faktury ustrukturyzowanej:
„Trudności z wyegzekwowaniem należności w istocie stanowią dla wielu przedsiębiorców problem, jednak do daleko idących uproszczeń eliminujących sąd z procesu ich odzyskania podchodziłbym z równie daleko idącą ostrożnością. Umożliwienie bezpośredniego przejścia do postępowania egzekucyjnego pozbawiałoby lub znacząco ograniczałoby prawo dłużnika do obrony. Potencjalnych przyczyn braku zapłaty może być wiele.
Pomijając zasadność tak daleko idących uproszczeń, wprowadzenie systemu KSeF nie zmieni w istotny sposób procesu egzekwowania należności. System KSeF służy tylko do wystawiania, odbierania i przechowywania faktur. Owszem, będzie to system otrzymujący w czasie rzeczywistym szczegółowe dane o transakcjach, jednak jeśli chodzi o zakres danych, to będą to informacje znajdujące się obecnie na fakturach. KSeF może ułatwić wykazanie doręczenia faktury, gdyż zgodnie z przepisami faktura w krajowym obrocie B2B będzie uznana za doręczoną z chwilą nadania jej numeru KSeF. Należy jednak pamiętać, że zapłata może być uzależniona od wielu dodatkowych warunków, które strony ustalą w umowie – np. dostarczenia odpowiednich załączników czy protokołów, a tego rodzaju informacje nie znajdą się w KSeF”.
#WIĘCEJ w serwisie XYZ.pl >>
https://xyz.pl/17-nowych-pomyslow-na-deregulacje-od-przedsiebiorcow-bat-na-dluznikow-i-ulatwienia-dla-niepelnosprawnych/.
***
Zapraszamy również na stronę naszego rozwiązania „Podatek u źródła (WHT)” >>
https://www.mddp.pl/podatek-u-zrodla-wht/
oraz na stronę „Krajowego Systemu e-Faktur” >>
https://www.mddp.pl/ustrukturyzowane-faktury-elektroniczne-i-krajowy-system-e-faktur/.