NSA: Metodę rozliczania różnic kursowych można zmieniać wstecz
W ubiegłym tygodniu NSA wydał przełomowy wyrok w sprawie rozliczenia różnic kursowych, tym samym potwierdzając możliwość dokonywania wstecznej korekty w zakresie oświadczenia o wyborze metody tego rozliczenia. To oznacza, że przedsiębiorca, który z początku wybrał rachunkową metodę rozliczenia, może zmienić ją na podatkową poprzez złożenie korekty deklaracji za poprzednie lata. To dobra wiadomość dla wielu podatników, ponieważ wyrok niesie ze sobą możliwość elastycznego dostosowania metody do indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.
Jak podkreśla Jakub Warnieło, starszy menedżer, doradca podatkowy, szef zespołu postępowań podatkowych i sądowych MDDP i pełnomocnik w sprawie, ten wyrok NSA jest bardzo istotny dla podatników CIT. Często po pewnym czasie od złożenia deklaracji podatkowej okazuje się, że wybór innej metody rozliczania różnic kursowych byłby znacznie korzystniejszym rozwiązaniem. Jak potwierdził Sąd, w tej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik zmienił swoje oświadczenie. Co ważne, nową metodę może zastosować również w odniesieniu do przeszłych okresów.
Ekspert dodaje, że wyrok będzie mieć również bardzo istotne konsekwencje dla wszystkich podatników:
„NSA potwierdził, że zasadniczo wszystko to, co jest zawarte w złożonej deklaracji podatkowej może zostać skorygowane przez podatnika. To oznacza, że nawet jeśli podatnicy w deklaracji podatkowej dokonują pewnych wyborów, to mają możliwość późniejszej zmiany tej decyzji.
Ten wyrok daje zatem podatnikom bardzo szeroki wachlarz możliwości. Orzeczenie NSA może doprowadzić do tego, że wiele wyborów podatników, które zdaniem organów nie podlegają modyfikacji, może być jednak wstecznie modyfikowana”.
***
#WIĘCEJ na Prawo.pl >> https://www.prawo.pl/podatki/metode-rozliczania-roznic-kursowych-mozna-zmieniac-wstecz-wyrok-nsa,531598.html.