Serwis urządzeń medycznych nie podlega zwolnieniu z VAT
Usługi w zakresie opieki medycznej mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie 43 ust. 1 pkt 18a VATU. NSA w wyroku potwierdził, że serwis urządzeń medycznych nie mieści się w zakresie usług bezpośrednio związanych z ochroną zdrowia, co oznacza, że wspomniany przepis nie znajdzie w tym wypadku zastosowania.
Jak tłumaczy dr Paweł Selera, starszy menedżer, doradca podatkowy w zespole VAT MDDP:
„Zwolnienie to ma określone granice przedmiotowe i podmiotowe, które jak słusznie podkreślił WSA w Lublinie, należy interpretować ściśle. W spornej sprawie wątpliwości dotyczyły zakresu przedmiotowego, a zwłaszcza tego, na ile usługi konserwacji i naprawy sprzętu medycznego realizowane przez skarżącego są ściśle związane z usługami medycznymi”.
Sąd zaznaczył, że powinno się rozróżnić „ścisły związek” od „związku”. W tym wypadku będzie to oznaczało, że mimo że same naprawy sprzętu są niezbędne z punktu widzenia odpowiedniego funkcjonowania placówki, nie dotyczą bezpośrednio pacjenta.
„Zarówno sąd, jak i organy podatkowe właściwie zinterpretowały przedmiotowy komponent zwolnienia przewidzianego dla usług medycznych. W istocie jedynie usługi ściśle związane z usługami medycznymi mogą korzystać ze zwolnienia. NSA podkreślał, że świadczenia niepodejmowane bezpośrednio w stosunku do pacjentów, jednakże nieodzowne z punktu widzenia zapewnienia im należytej opieki, mogą być uznane za świadczenia pomocnicze ściśle związane z usługą podstawową. Takiego związku trafnie nie dopatrzył się sąd w komentowanej sprawie” – dodaje nasz ekspert.
***
#WIĘCEJ w Monitorze Podatkowym >> https://www.beck.pl/ksiazka/monitor-podatkowy/.