W zeznaniu podatkowym można korygować nie tylko błędy. NSA staje w obronie podatników
NSA w precedensowym wyroku potwierdził możliwość korygowania oświadczenia o wyborze metody rozliczania różnic kursowych złożonego w rocznym zeznaniu podatkowym. Rozpatrywana sprawa dotyczyła spółki, która przez kilka lat stosowała rachunkową metodę rozliczania różnic, po czasie uznając, że bardziej korzystna byłaby metoda podatkowa. Wycofała się jednak z tej decyzji, składając korektę zeznania CIT-8 i odstępując od złożonego wcześniej oświadczenia o rezygnacji z metody rachunkowej. Aby upewnić się, czy takie działanie jest poprawne, złożyła wniosek o interpretację indywidualną. Dyrektor KIS uznał, że taka korekta jest niemożliwa.
Z tym podejściem nie zgodził się WSA w Warszawie, a następnie także NSA. Jak tłumaczy Jakub Warnieło, starszy menedżer, doradca podatkowy, szef zespołu postępowań podatkowych i sądowych MDDP i zarazem pełnomocnik w tej sprawie, NSA jednoznacznie potwierdził, że oświadczenie dotyczące stosowania różnic kursowych może być korygowane tak jak wszystkie pozostałe elementy deklaracji.
Znaczenie wyroku NSA
„Wyrok NSA jest istotny z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, wszystkim podatnikom CIT i PIT daje możliwość wstecznej zmiany metody rozliczania różnic kursowych na tę, która okaże się dla nich korzystniejsza.
Po drugie, oznacza brak przeszkód dla korygowania przez podatników złożonego wcześniej oświadczenia woli. Zatem każdy podatnik może wstecznie zmienić wszystkie oświadczenia woli złożone w deklaracji podatkowej” – dodaje ekspert.
Co więcej, sąd kasacyjny potwierdził, że organy podatkowe nie mogą ograniczać prawa do korekty tylko do określonych części deklaracji. To oznacza, że wyrok będzie miał istotne skutki nie tylko w zakresie CIT i PIT, ale dla wszystkich podatników w Polsce.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9743834,w-zeznaniu-podatkowym-mozna-korygowac-nie-tylko-bledy-nsa-staje-w-obr.html.