Wyzwania dotyczące SUP, systemu kaucyjnego oraz sprawozdania zrównoważonego rozwoju. O co pytają na szkoleniach?
Zrównoważony rozwój to jeden z gorących tematów w środowisku biznesowym. Znaczenia nabierają takie zagadnienia jak opłata SUP (Single-Use Plastics), wprowadzona w celu ograniczenia stosowania jednorazowych artykułów z tworzyw sztucznych, a także system kaucyjny, który wejdzie w życie w Polsce od 1 października tego roku. W ostatnim czasie coraz ważniejsze staje się raportowanie ESG, w szczególności po publikacji przez Komisję Europejską pakietu Omnibus, mającego na celu uproszczenie sprawozdawczości.
Na łamach Dziennika Gazety Prawnej eksperci MDDP: Joanna Ryś-Bednarczyk, Marek Przybylski i Magdalena Krzemińska, którzy na co dzień, w ramach MDDP Platforma Wiedzy, dzielą się wiedzą w obszarze ESG, odpowiadają na najważniejsze pytania przedsiębiorców.
Autorzy poruszyli następujące kwestie:
- Prowadzimy kawiarnię, w której sprzedajemy na miejscu i na wynos różne rodzaj kawy (dla wszystkich stosujemy stawkę 23% VAT) oraz ciasta (je opodatkowujemy stawką 8% VAT). Dla opakowań na wynosi doliczamy do rachunku opłatę za kubek 20 groszy, a za opakowanie na ciasto 25 groszy – przy czym te kwoty traktujemy jako netto. Na paragonie mają oznaczenie „A”, czyli stawkę 23% VAT. W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów w Internecie wyczytałam, że opłata powinna być doliczona do ceny napoju lub dania, ujęta w jednej pozycji paragonu i opodatkowana tą samą stawką VAT. Czy nasze postępowanie rodzi jakieś sankcje ze względu na to, że nie stosujemy się do wytycznych organów podatkowych?
- Słyszałem o tym, że skoro nasza spółka produkuje napoje gazowane w puszkach, to po przystąpieniu do systemu kaucyjnego po 1 października 2025 r. będziemy musieli wysyłać do urzędu skarbowego JPK, w którym wskażemy ilość sprzedanych przez nas napojów oraz pobrane kaucje. Czy to prawda? Czy będą kary za niewysłanie takiej ewidencji?
- Jakie informacje należy uwzględnić w sprawozdaniu zrównoważonego rozwoju w obszarze środowiskowym, społecznym oraz w zakresie ładu korporacyjnego?
- Kto w przedsiębiorstwie powinien być odpowiedzialny za zbieranie i analizowanie danych? Czy należy wyznaczyć do tego osobę, a może konieczny jest cały zespół osób? Co w przypadku, gdy firma posiada kilka lokalizacji?
- Jaki jest termin na przygotowanie sprawozdania zrównoważonego rozwoju? Co w przypadku, kiedy nie zdążymy przygotować sprawozdania w odpowiednim terminie – czy i jakie sankcje nam grożą?
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9753428,system-kaucyjny-oplaty-od-opakowan-jednorazowych-i-sprawozdania-zrown.html.