Zespół Brzoski ma pierwsze propozycje deregulacyjne. „Niewiele tu nowego”
Zespół przedsiębiorców z Rafałem Brzoską na czele, który miał się zająć pomysłami prawnymi na znoszenie barier w gospodarce, właśnie pokazał pierwsze efekty swojej pracy.
Na stronie internetowej zamieszczono kilkadziesiąt pomysłów na usunięcie różnych barier stawianych przez państwo. Zespół Brzoski deklaruje, że jest otwarty także na inne propozycje. Do prac zaproszono wszystkich zainteresowanych – zarówno przedsiębiorców, jak też organizacje społeczne.
Najwięcej propozycji dotyczy podatków. W większości przypadków chodzi jednak nie o zmianę przepisów, ale raczej sposobu stosowania prawa. Oto niektóre spośród zgłoszonych pomysłów:
- Nienaliczenie składek zdrowotnych od sprzedaży środków trwałych oraz nieruchomości gruntowych wykorzystywanych w biznesie.
- Wprowadzenie zasad domniemania niewinności podatników i obowiązkowego stosowania orzeczeń TSUE.
- Brak możliwości przerwania biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych poprzez wszczęcie dochodzenia w k.k.s na rok przed upływem przedawnienia.
- Zobowiązanie ministra finansów do zwiększenia liczby wydawanych interpretacji ogólnych.
- Ograniczenie częstotliwości i czasu trwania kontroli o 50 proc.
Zdaniem eksperta
W kontekście ograniczenia częstotliwości i czasu trwania kontroli, Jakub Warnieło – starszy menedżer, doradca podatkowy, szef zespołu postępowań podatkowych i sądowych w MDDP – zauważa, że w praktyce skarbowcy coraz rzadziej przychodzą do firm, by je kontrolować. Natomiast Krajowa Administracja Skarbowa oficjalnie przyznaje, że coraz częściej weryfikowanie rozliczeń podatkowych odbywa się za pomocą czynności sprawdzających.
„Przepisy przewidują także maksymalne okresy trwania kontroli. Wydaje się zatem, że problemem nie są w tym przypadku same przepisy, ale ich stosowanie przez organy podatkowe. Wielokrotnie zdarzało się kontrolującym nadużywanie przepisów o dopuszczalnych terminach kontroli. W wielu przypadkach urzędnicy powołują się też na podejrzenie popełnienia przestępstwa, co daje im możliwość niestosowania limitów wynikających z przepisów. To pokazuje, że to w głównej mierze kwestia właściwego stosowania przepisów, a niekoniecznie ich zmiany” – podkreśla nasz ekspert.
***
#WIĘCEJ na ten temat w dzienniku Rzeczpospolita >>
https://pro.rp.pl/podatki/art41815021-zespol-brzoski-ma-pierwsze-propozycje-deregulacyjne-niewiele-tu-nowego.