Zmiany ordynacji podatkowej dobre, ale na razie niewystarczające
Eksperci podatkowi popierają zapowiedź Ministerstwa Finansów odnośnie do „rewizji” przepisów pozwalających fiskusowi przedłużać okres przedawnienia podatków, ale czekają przy tym na konkretne informacje.
Zarówno rząd, jak i powołany w ubiegłym tygodniu zespół przedsiębiorców z Rafałem Brzoską na czele, intensywnie pracują nad deregulacją przepisów. Wkład w te prace ma także Ministerstwo Finansów, które zapowiada zmiany w ordynacji podatkowej, mające „poprawić relację między podatnikami i organami podatkowymi”.
Mają one dotyczyć dwóch bardzo istotnych dla podatników kwestii: instrumentalnego wykorzystywania przez skarbówkę przepisów dotyczących przedawnień oraz nadmiernych obciążeń wynikających z raportowania schematów podatkowych (MDR). Na razie nie konkretnego projektu, a jedynie informacja w rządowym wykazie prac legislacyjnych. Według ekspertów zmiany idą w dobrym kierunku, ale dopiero kiedy przepisy będą gotowe, będzie można ocenić, czy są wystarczające.
Co dalej z przedawnieniem podatków?
Resort finansów zapowiada „rewizję instytucji przedawnienia”. Chodzi o kwestię nieprzedawniania się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym oraz zawieszenia biegu terminu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego.
W tym kontekście Jakub Warnieło – starszy menedżer, doradca podatkowy, szef zespołu postępowań podatkowych i sądowych w MDDP – ocenia te kroki pozytywnie, ale obawia się, że mogą być to zmiany, które nie przyniosą realnej ochrony podatnikom:
„Po pierwsze, analogiczny do obecnie obowiązującego (art. 70 par. 8 ordynacji podatkowej) przepis zakładający nieprzedawnianie się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny już w 2013 r. (sygn. SK 40/12), a sądy administracyjne na tej podstawie od lat konsekwentnie odmawiają stosowania tej przesłanki. Uchylenie po latach tego przepisu (art. 70 par. 8 op) nie jest zatem znaczącą zmianą, lecz raczej uporządkowaniem pewnych kwestii w przepisach. Po drugie, w mojej ocenie jedynym rozwiązaniem, który raz na zawsze wykluczy ryzyko nadużyć ze strony organów podatkowych w odniesieniu do zawieszenia biegu terminu przedawnienia ze względu na wszczęcie postepowanie karne skarbowe jest tylko i wyłącznie usunięcie kontrowersyjnego art. 70 par. 6 pkt 1 op. Wszelkie próby modyfikacji tej przesłanki dalej będą narażały podatników na to, że przepis ten będzie nadużywany, tak jak jest dzieje się to obecnie nawet pomimo wydania uchwały NSA kwestionującej instrumentalne wszczynanie postępowań KKS” – podkreśla nasz ekspert.
***
#WIĘCEJ na ten temat w serwisie Prawo.pl >>
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-ordynacji-podatkowej-co-zapowiada-mf,531542.html.