Ulga B+R można zmniejszyć krajowy podatek minimalny
Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to nie tylko narzędzie, które pomaga w obniżeniu podstawy opodatkowania w klasycznym podatku dochodowym, ale także może pomóc zmniejszyć wysokość minimalnego podatku dochodowego. Podatnicy, którzy muszą zapłacić podatek minimalny, mogą obniżyć swoją podstawę opodatkowania w krajowym podatku minimalnym o wyliczoną wartość ulgi B+R.
Jak ulga B+R wpływa na wysokość minimalnego podatku dochodowego?
Przepisy dotyczące minimalnego podatku przewidują możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania w krajowym podatku minimalnym o wartość ulgi badawczo-rozwojowej, mimo że te wydatki już wcześniej zostały uwzględnione jako koszty uzyskania przychodu. Mówiąc prościej, te same określone wydatki, tzw. koszty kwalifikowane, poniesione na działalność badawczo-rozwojową mogą obniżyć podatek dwa razy: po pierwsze, zmniejszają dochód jako zwykłe koszty podatkowe, a po drugie, dzięki uldze ich część pomniejsza także podstawę opodatkowania, na podstawie której oblicza się należny podatek minimalny.
Minimalny podatek dochodowy oraz ulga B+R mają wspólną cechę – rozlicza się je na koniec roku podatkowego, podczas składania zeznania podatkowego. Dlatego podmioty, które w danym roku podatkowym poniosły stratę, ale prowadziły projekty badawczo-rozwojowe, zapłacą mniejszy minimalny podatek. Takie stanowisko potwierdzają również interpretacje indywidualne.
Warto zauważyć, że rozwiązanie te premiuje podmioty nastawione na badania i rozwój, które z uwagi na swoje inwestycje często prezentują stratę podatkową.
Odliczenie kwoty ulgi B+R od podstawy opodatkowania minimalnym podatkiem
W interpretacjach indywidualnych z 28 marca 2024 r.[1] oraz 10 maja 2022 r.[2], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jeśli wystąpią warunki do obliczenia podstawy opodatkowania minimalnym podatkiem, podatnik będzie miał prawo do obniżenia tej podstawy o wartość ulgi B+R za bieżący rok oraz o niewykorzystane kwoty ulgi B+R z ostatnich sześciu lat podatkowych, aż do wysokości nieprzekraczającej podstawy opodatkowania minimalnym podatkiem.
#WIĘCEJ na ten temat w artykule Konrada Medolińskiego – starszego menedżera, doradcy podatkowego w zespole podatków międzynarodowych MDDP – na łamach Dziennika Gazety Prawnej >>
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9744543,ulga-br-moze-zmniejszyc-krajowy-podatek-minimalny.html.
***
Zapraszamy również na stronę naszych rozwiązań dla biznesu:
Krajowy minimalny podatek dochodowy >>
https://www.mddp.pl/krajowy-minimalny-podatek-dochodowy/.
Kalkulator krajowego podatku minimalnego >>
https://www.mddp.pl/krajowy-minimalny-podatek-dochodowy/#kalkulator.
Ulgi i zwolnienia podatkowe w biznesie >>
https://www.mddp.pl/ulgi-i-zwolnienia-podatkowe/.
Ulga badawczo-rozwojowa >>
https://www.mddp.pl/ulga-br/.
***
[1] Sygn. 0111-KDIB1-3.4010.123.2024.1.MBD.
[2] Sygn. 0111-KDIB1-.4010.101.2022.1.MBD.