Zaliczenie korekt cen transferowych dokonanych przed 2019 rokiem do kosztów uzyskania przychodów
Glosa do wyroku WSA w Białymstoku z dnia 13 marca 2024 r., I SA/Bk 13/24
Korekty cen transferowych są powszechnie wykorzystywane w rozliczeniach pomiotów powiązanych, mając na celu zapewnienie rynkowego charakteru rozliczeń. Wyrok WSA w Białymstoku odnoszący się do możliwości zaliczenia korekt cen transferowych, przeprowadzanych przed 2019 r., do kosztów uzyskania przychodów, wyróżnia się na tle innych orzeczeń wydawanych w tym przedmiocie. Do tej pory, wyroki były głównie niekorzystne, co wynikało głównie z faktu, że przed nowelizacją ustawy o CIT w 2019 r. mechanizm korekt nie był uregulowany. Brak jednolitego stanowiska sądów i organów podatkowych sprawiał, że decyzje w tym zakresie były obarczone ryzykiem podatkowym.
Wyrok WSA wprowadza bardziej przychylne podatnikom stanowisko. Magdalena Marciniak, Agnieszka Krzyżaniak i Justyna Janeczko, ekspertki w zespole cen transferowych MDDP, tłumaczą, że:
„Sąd uznał, że korekty cen transferowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet w stanie prawnym obowiązującym przed 2019 r. Podkreślił, że organy podatkowe nie mogą rozszerzać interpretacji przepisów prawa w sposób ograniczający prawa podatników, jeśli takie ograniczenia nie wynikają wprost z przepisów.
Zaprezentowane stanowisko WSA właściwie podkreśla celowość korekt cen transferowych, które często stanowią element globalnych kalkulacji w modelu rozliczeń międzynarodowych grup kapitałowych, i wynikają z przydzielonych ról poszczególnym podmiotom pełnionym w łańcuchu dostaw”.
Autorki podkreślają, że korekty cen transferowych stanowią źródło licznych wątpliwości podatników nie tylko z powodu złożoności zagadnienia, ale także z niepewnością związaną z brakiem jednolitego podejścia sądów i organów podatkowych. Co więcej, opublikowane objaśnienia podatkowe nie odnoszą się do stanu sprzed 2019 r.
„Sądy oraz organy podatkowe powinny dojść do konsensusu i przyjąć jednolite podejście w tym zakresie. Fakt spełnienia warunków wymienionych w art. art. 15 ust. 1 ustawy o CIT powinien być jednoznaczny z możliwością zaliczenia korekt cen transferowych do kosztów uzyskania przychodów niezależnie od momentu ich dokonania. Wówczas doszłoby do spełnienia kryterium pewności prawa” – dodają ekspertki.
***
#WIĘCEJ w Przeglądzie Podatkowym >> https://www.wolterskluwer.com/pl-pl/news/przeglad-podatkowy-1-2025.