Zarządzanie ryzykiem podatkowym – o co pytają na szkoleniach?
Zmieniające się przepisy podatkowe, większe uprawnienia organów oraz rosnąca liczba kontroli sprawiają, że zarządzanie ryzykiem podatkowym i bezpieczeństwo podatkowe stają się kluczowymi elementami prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
To wszystko wymusza na przedsiębiorcach zwrócenie większej uwagi na dochowanie należytej staranności w kwestiach podatkowych oraz lepsze dostosowanie się do nowych wymogów prawnych.
W artykule tym eksperci MDDP – Paweł Goś, partner, doradca podatkowy w zespole VAT i Jakub Warnieło, starszy menedżer, doradca podatkowy, szef zespołu postępowań podatkowych i sądowych – odpowiadają na szereg pytań uczestników szkoleń, które dotyczą szeroko pojętego bezpieczeństwa podatkowego: współczynnika VAT, wieloletniej korekty VAT, strategii podatkowej, odpowiedzialności spółki i członków zarządu oraz kontroli podatkowych.
Zarządzanie ryzykiem podatkowym – wybrane pytania i wątpliwości:
- Czy podatnik powinien stosować współczynnik proporcji VAT w stosunku do wszystkich zakupów?
- W jaki sposób odliczyć VAT od samochodu, który służy spółce do działalności gospodarczej (zarówno opodatkowanej VAT jak i zwolnionej z VAT) jak i do użytku prywatnego?
- Czy w przypadku utraty prawa do zwolnienia podmiotowego, podatnik może dokonać korekty w stosunku do środków trwałych nabytych w okresie, w którym korzystał ze zwolnienia z VAT?
- Czy w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej informację o realizowanej strategii podatkowej muszą sporządzać wszystkie spółki wchodzące w skład grupy?
- Do kiedy należy opublikować strategię podatkową w przypadku gdy Spółka zmieniła rok podatkowy?
- W jakim momencie członek zarządu powinien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, aby uniknąć solidarnej odpowiedzialności za stwierdzone zaległości podatkowe spółki?
- Czy w przypadku wykrycia nieprawidłowości podatkowych u spółki, członek zarządu spółki może ponosić odpowiedzialność na gruncie Kodeksu Karnego Skarbowego? Czy te same nieprawidłowości mogą wiązać się też z odpowiedzialność majątkową członka zarządu na podstawie Ordynacji Podatkowej?
- Czy spółka może ponosić odpowiedzialność za wystawianie nierzetelnych faktur przez jej pracownika, mimo braku wiedzy zarządu na temat tego procederu?
- Czy w przypadku prawomocnego skazania za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, skazany jest wpisywany do Rejestru Karnego, a także czy możliwe jest uzyskanie zaświadczenia o niekaralności?
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9744538,zarzadzanie-ryzykiem-podatkowym-o-co-przedsiebiorcy-pytaja-na-szkolen.html.
***
Zapraszamy również na naszą stronę dedykowaną zarządzaniu ryzykiem podatkowym >>
https://www.mddp.pl/bezpieczenstwo-podatkowe/.