Jak biura rachunkowe mogą wspierać klientów w zakresie cen transferowych i VAT – o co pytają na szkoleniach?
Zmiany w obszarze cen transferowych, które miały miejsce w ostatnich latach, w tym identyfikacja podmiotów do kontroli na podstawie TPR czy wzrost aktywności i specjalizacji organów podatkowych, znacząco wpłynęły na praktykę rozliczeń między podmiotami powiązanymi.
Dotyczy to nie tylko dużych grup kapitałowych, ale także sektora MŚP, który również coraz częściej staje się przedmiotem szczególnej uwagi organów skarbowych. Tym bardziej jest to obszar, którego biura rachunkowe nie mogą ignorować – mają one bezpośredni wpływ na poprawność rozliczeń podatkowych ich klientów i pozwalają uniknąć ryzyka sankcji administracyjnych oraz podatkowych.
Ceny transferowe i VAT
Co więcej, w wielu przypadkach transakcje między podmiotami powiązanymi mają konsekwencje nie tylko na gruncie cen transferowych, ale również VAT. Tematyka styku cen transferowych i VAT wzbudza wiele wątpliwości i nie sposób przyjąć dla opodatkowania VAT korekt TP jednej ogólnej zasady. Także państwa UE stosują tu niekiedy odmienne podejście. W Polsce mamy ugruntowaną linię interpretacyjną organów podatkowych, która uzależnia skutki VAT od tego, czy korekta TP dotyczy konkretnych wcześniejszych dostaw towarów lub usług (wówczas jest dokumentowana fakturą korygującą), czy też dotyczy wyrównania poziomu rentowności w grupie (w takiej sytuacji nie podlega VAT i może być dokumentowana notą księgową). Niebawem także TSUE będzie miał po raz kolejny okazję wypowiedzieć się na temat relacji cen transferowych oraz VAT i być może wówczas uda się wypracować bardziej spójne podejście w UE.
To wymaga szerszego spojrzenia na zgodność podatkową, co stanowi wyzwanie dla biur rachunkowych. W dobie rosnącej liczby wymogów dokumentacyjnych oraz presji ze strony administracji skarbowej, biura rachunkowe coraz częściej poszukują sposobów wspierania swoich klientów w tych trudnych kwestiach, nie wchodząc przy tym w obszar doradztwa podatkowego.
Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa Magdaleny Marciniak, Marty Klepacz i dr. Pawła Selery, którzy podczas szkolenia organizowanego w ramach MDDP Platforma Wiedzy odpowiadali na wiele pytań i dzielili się praktycznymi wskazówkami i rekomendacjami dot. cen transferowych i VAT w kontekście pracy biur rachunkowych.
Pytania, które budzą wątpliwości:
- Biuro rachunkowe obsługuje kilka spółek z tej samej grupy. Czy wystarczy, że tylko jedna z nich przygotuje dokumentację cen transferowych, a pozostałe nie muszą, skoro transakcje są tożsame? Jak to wygląda w praktyce?
- Klient zleca usługi marketingowe spółce z grupy z siedzibą w Niemczech. Czy taka usługa podlega dokumentacji, jeśli pojedyncze faktury są niskie – np. 60–80 tys. zł?
- Czy sama deklaracja klienta, że towary są sprzedawane „po rynkowej cenie”, wystarczy, by spełnić obowiązki z zakresu cen transferowych? Dotyczy to np. sprzedaży do spółki siostrzanej w Czechach.
- JDG i spółka z o.o. mają wspólnego właściciela. Czy to powiązanie osobowe, które trzeba raportować?
- Czy faktura od podmiotu powiązanego – np. za „usługi doradcze” – wymaga dodatkowej ostrożności na gruncie VAT?
- Klient otrzymał fakturę za „consulting strategiczny” od spółki matki z Luksemburga. Nie ma umowy, to „usługi zarządcze”. Czy musi dokumentować transakcję?
- Czy prowadząc działalność gospodarczą w innym kraju UE mogę uniknąć rejestracji dla celów VAT. Jakie możliwości stwarza tzw. Dyrektywa SME?
- Jak sprawdzić czy i na jakich warunkach funkcjonuje zwolnienie dla małych firm z VAT w innych krajach UE?
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://www.gazetaprawna.pl/biuro-rachunkowe/artykuly/9811176,jak-biura-rachunkowe-moga-wspierac-klientow-w-zakresie-cen-transferowy.html.