JPK_FA krok po kroku
W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć kolejną ze struktur pliku JPK, mianowicie strukturę JPK_FA (faktury), a konkretnie jej zawartość.
Oczywiście plik JPK_FA składa się, jak każdy plik JPK, z sekcji „Nagłówek” i ”Podmiot1”. W sekcji „Nagłówek” znajdziemy podstawowe dane dotyczące kodu oraz wariantu formularza, a także informacje dotyczące daty wytworzenia oraz okresu, którego dotyczy JPK_FA (faktury przypisujemy do okresu po dacie wystawienia). Sekcja „Podmiot1” zawiera natomiast dane identyfikujące podatnika –NIP, nazwę, REGON oraz adres.
Dalej przechodzimy do sekcji „Faktura”, gdzie są wskazane wszystkie faktury wystawione przez podatnika – faktura po fakturze (na pytanie kto powinien uwzględnić w JPK_FA samofakturowanie, odpowiedziałem w artykule Jak pokazać samofakturowanie w JPK_FA?). Oznacza to że w JPK_FA znajdziemy wpisy dotyczące także faktur wystawionych na żądanie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz tych faktur, które nie zostały w danym okresie ujęte w JPK_VAT (np. w przypadku gdy wystawimy fakturę w innym miesiącu niż dostawa towarów lub świadczenia usług, możemy mieć różnicę, gdyż faktura nie zostanie wykazana w JPK_VAT za ten sam okres – będzie różnica między JPK_VAT i JPK_FA).
Jakie dane kryją się w tej sekcji? Oczywiście jest to m.in. data wystawienia, kolejny numer faktury, a także nazwa i adres nabywcy towarów i usług oraz jego NIP (przypominam, że obecnie pole P_5B, może zawierać numer VAT UE o ile jest zgodny z formatem NIP – tj. wyłącznie 10 cyfr). Mamy też w tej sekcji informację o dacie dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi albo dacie otrzymania zapłaty (jest to pole opcjonalne, nie trzeba wypełniać w przypadku gdy data ta jest taka sama jak data wystawienia faktury lub nie została określona. Prawidłowe wypełnienie tego pola jest niezmiernie istotne w przypadku gdy obowiązek podatkowy powstaje w innym okresie). Co ciekawe, w polach P_4A i P_4B należy wskazać NIP wraz z prefiksem dostawcy, a więc podatnika który przygotował plik JPK_FA. Praktycznie ta sama informacja jest w sekcji Podmiot1, jednak tu jest możliwość wskazania również prefiksu w polu P_4A, dzięki czemu wiemy, że dana faktura została wystawiona przez podatnika zarejestrowanego również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych.
W sekcji Faktura mamy też informacje dotyczące sumy wartości sprzedaży według poszczególnych stawek, wskazanie czy dana faktura została wystawiona przez podatnika stosującego metodę kasową, samofakturowanie albo odwrotne obciążenie. W sekcji tej należy również wskazać podstawę zwolnienia dla dostaw towarów lub świadczenia usług. Z istotnych pól należy zwrócić uwagę jeszcze na pole RodzajFaktury, w którym należy wskazać czy jest to faktura podstawowa – VAT, korygująca – KOREKTA (w takim przypadku należy podać przyczynę oraz okres faktury korygującej a także numer faktury korygowanej), zaliczkowa – ZAL (w takim przypadku należy podać wartość otrzymanej kwoty zapłaty wraz z kwotą VAT), albo pozostała – POZ. Generalnie sekcja ta zawiera wszelkie informacje identyfikujące daną fakturę i podmiot który ją wystawił. Sekcja ta kończy się sekcją kontrolną – Sekcja: FakturaCtrl, w której wskazana jest łączna liczba faktur i łączna wartość kwot brutto za okres którego dotyczy JPK_FA. Dodatkowo jest jeszcze sekcja „StawkiPodatku”, w której wskazane są wartości poszczególnych stawek VAT – stawki podstawowej i stawek obniżonych.
Kolejną sekcją jest FakturaWiersz, z której można uzyskać informacje dotyczące poszczególnych wierszy na fakturze, a więc nazwy towarów lub usług znajdujących się na fakturze, miary dostarczanych towarów lub zakresu wykonanych usług, ilości dostarczonych towarów, a także jednostkowej ceny danego towaru lub usługi. W tej sekcji będzie też informacja o udzielonych opustach lub obniżkach cen i rabatach, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto. Sekcja ta również zakończona jest sekcją kontrolną określającą łączną liczbę wierszy faktur oraz ich wartość (suma pól P_11) za okres którego dotyczy JPK_FA.
Podsumowując JPK_FA pozwala podatnikom oraz organom skarbowym odwzorować wszystkie wystawione faktury danego okresu. Plik JPK_FA zawiera potężną liczbę informacji i stanowi de facto kopię zapasową wszystkich wystawionych faktur. Stąd już tylko krok do bieżącego raportowania faktur i stworzenia rejestru faktur online.