Materiał do badań (próbki) – zwolnienie od VAT uzależnione od zwolnienia celnego
Towary przywożone spoza UE w celu przeprowadzenia na nich próby mogą być zwolnione od opodatkowania VAT. Aby zastosować to zwolnienie należy spełnić szereg przesłanek zawartych nie tylko w ustawie o VAT, ale też w przepisach celnych.
Możliwość zastosowania zwolnienia od opodatkowania VAT była przedmiotem zapytania polskiego laboratorium, które zamierza świadczyć usługi badania prób zbóż i gleby z Ukrainy. Na potrzeby wykonania badania materiał do próby będzie przewożony do Polski.
Po przewiezieniu do siedziby laboratorium w Polsce próby zostaną w całości zużyte do badania pod kątem jakości, zawartości mikro i makroelementów oraz pestycydów. Następnie wraz z odczynnikami użytymi do analizy pozostałości po próbkach zostaną przekazane do utylizacji specjalistycznej firmie zajmującej się utylizacją odpadów chemicznych.
Mając na uwadze, że próby zbóż i gleby będą dopuszczane do obrotu w Polsce na potrzeby przeprowadzenia badania i w konsekwencji ich import może podlegać opodatkowaniu VAT, Wnioskodawca zamierza skorzystać ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla próbek definiowanych jako “towary przeznaczone do badań, analiz, prób”.
Organ wskazał w tym kontekście na:
- brak możliwości zastosowania regulacji z art. 67 ustawy o VAT, która przewiduje zwolnienie od podatku dla importu próbek towarów handlowych, ponieważ przywożone próbki gleby i zbóż nie będą służyły uzyskaniu zamówień na takie towary (ich promocji);
- możliwość zastosowania zwolnienia od VAT na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy, gdyż poddawane badaniom towary zostaną w całości zużyte do przeprowadzanych badań, badania te nie stanowią promocji handlowej, zaś ilości przywożonych towarów będą odpowiadać celowi, do którego realizacji są przywożone (ilości te będą wyznaczone przez normy ściśle określające ilość materiału potrzebnego do badań);
- zwolnienie od VAT na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy wymaga jednak uzyskania zwolnienia towarów od cła.
Organ potwierdził w ten sposób, że w celu zastosowania zwolnienia od opodatkowania VAT niezbędne jest przeprowadzenie analizy przedstawionych okoliczności w kontekście prawa celnego.
Przepisy celne – poza kryteriami wskazanymi również w ustawie o VAT – przewidują m.in. konieczność ustalenia z właściwym organem celnym terminu, w którym należy przeprowadzić badania, analizy lub próby oraz w którym należy dokonać formalności administracyjnych, aby zapewnić wykorzystanie towarów zgodnie z zamierzonym celem.
W konsekwencji dopiero spełnienie warunków z prawa celnego i skorzystanie ze zwolnienia z należności celnych podczas importu umożliwi zastosowanie – potwierdzonego przez Organ – zwolnienia od VAT.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 lipca 2018 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.350.2018.1.KT