PIT i CIT. Fundacja ma być rodzinna, a nie służyć optymalizacji
Sprzedaż udziałów spółki kapitałowej bezpośrednio po ich zakupie za pośrednictwem fundacji rodzinnej, a następnie wypłata pieniędzy ze zbycia jej beneficjentom, podlegają klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Takie wnioski płyną ze stanowiska szefa KAS, który odmówił wydania opinii zabezpieczającej w tym zakresie, argumentując, że takie działanie nie ma na celu sukcesji, a wyłącznie korzyść podatkową.
Jak tłumaczy Bartosz Głowacki, partner, doradca podatkowy w MDDP:
„Nie znając dokładnie okoliczności sprawy, trudno jednoznacznie ocenić, czy w tym przypadku szef KAS miał rację, czy nie. Z jednej strony mamy tu oczywistą korzyść podatkową. Z drugiej strony można twierdzić, że całkowicie naturalne jest przeprowadzenie od dawna planowanej transakcji z zaangażowaniem fundacji rodzinnej. Być może fundator czekał właśnie na taką możliwość”.
W tej sytuacji szef KAS udowodnił, że posiada odpowiednie narzędzia do przeciwdziałania nadużyciom podatkowym. Stwierdził, że spełnione zostały wszystkie przesłanki do zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
„Jest to szczególnie istotne w kontekście zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów zmian, które miałyby dotknąć wszystkie fundacje rodzinne i wszystkich fundatorów bez względu na podatkowy kontekst danej sprawy. Przy sprawnie działającej administracji podatkowej takie zmiany w przepisach okazują się całkowicie niepotrzebne”.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9727565,pit-i-cit-fundacja-ma-byc-rodzinna-a-nie-sluzyc-optymalizacji.html.