VAT z faktur za najem mieszkań przeznaczonych dla pracowników podlega odliczeniu
8 maja br. NSA wydał kolejny już wyrok (sygn. I FSK 1182/16) w sprawie skutków podatkowych na gruncie VAT najmu przez podatników lokali mieszkalnych na cele podnajmu pracownikom. Wyrok wpisuje się w prezentowaną w tym zakresie przez sądy linię orzeczniczą. Niemniej jednak stoi w opozycji do stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe.
W wyroku NSA zwrócił uwagę na brak możliwości zastosowania zwolnienia z podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych na cele działalności gospodarczej polegającej na wynajmie nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe. W ocenie NSA, wynajem lokali mieszkalnych spółce, która będzie je podnajmowała pracownikom nie spełnia charakteru zwolnienia, którym jest cel mieszkaniowy. Spółka, zdaniem Sądu, nie może być uznana za beneficjenta świadczenia korzystającego ze zwolnienia, gdyż de facto jest podmiotem gospodarczym i ze swej istoty nie może mieć potrzeb mieszkaniowych. Tym samym NSA uznał, iż takie usługi wynajmu lokali mieszkalnych na cele dalszego podnajmu pracowników podlegają opodatkowaniu wg podstawowej stawki VAT, a ich nabywcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur je dokumentujących.
Odmienne stanowisko w tym zakresie prezentowane jest natomiast przez organy podatkowe, w ocenie których istotny jest jedynie cel, na jaki nieruchomość mieszkalna jest wynajmowana. Przy założeniu zatem, że wynajem nastąpi na cele mieszkaniowe pracowników, należy uznać, że wynajem podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą na cele podnajmu pracownikom wypełnia przesłanki do zastosowania zwolnienia z VAT (np. interpretacja indywidualna DKIS z 22 maja 2017 r. nr 0112-KDIL4.4012.54.2017.1.NK).
Mając na uwadze, że co prawda celem wprowadzenia ww. przepisu było w zasadzie obniżenie kosztów wynajmu lokali mieszkalnych osobom fizycznym (zgodnie z wykładnią celowościową) to pierwszeństwo należy przyznać wykładni literalnej, która prowadzi do wniosku, że bez znaczenia jest kto jest najemcą lokalu tj. podmiot gospodarczy podnajmujący go na cele mieszkaniowe czy też osoba fizyczna. Zatem równoważny w skutkach podatkowych powinien być wynajem na rzecz podmiotów gospodarczych czy też osób fizycznych, przy założeniu spełniania celu mieszkaniowego.