Zmiany w CIT na 2025 rok. O co pytają na szkoleniach?
Nowy rok przyniósł wiele istotnych zmian w obszarze podatków, zwłaszcza tych, które dotyczą CIT. Istotne zmiany w polskim systemie regulacji obejmują m.in. podatki minimalne – globalny oraz krajowy, podatek od nieruchomości i raportowanie JPK CIT. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania przepisów, warto starannie przygotować się do ich poprawnej implementacji.
Rafał Kran, Łukasz Kumkowski, Konrad Medoliński i Łukasz Szatkowski, eksperci MDDP, którzy na co dzień w ramach MDDP Platforma Wiedzy dzielą się wiedzą w zakresie CIT, rozwiewają szereg wątpliwości uczestników szkoleń. Autorzy odpowiadają na pytania:
Globalny podatek minimalny (GloBE)
- Właścicielem 51% udziałów w reprezentowanej przez nas spółce produkcyjnej jest polska spółka będąca jednostką dominującą najwyższego szczebla międzynarodowej grupy kapitałowej rokrocznie generującej skonsolidowane przychody pow. 750 mln euro. Dane finansowe naszej spółki są konsolidowane metodą praw własności – jak należy ją traktować na gruncie ustawy o GloBE?
- Jakie obowiązki są przewidziane w ustawie GloBE dla reprezentowanej przez nas polskiej spółki należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej podlegającej wymogom GloBE – w sytuacji gdy efektywna stawka podatkowa [ETR] spółki powinna, w kolejnych latach, znacząco przekraczać 15%? Co istotne, spółka jest jedynym podmiotem z tej grupy zlokalizowanym w Polsce i nie posiada żadnych podmiotów od siebie zależnych.
Krajowy podatek minimalny
- Czy możliwe jest dokonanie korekty rentowności i niezapłacenie podatku minimalnego?
- Kto nie zapłaci minimalnego podatku CIT?
- Czy podatek minimalny oznacza podwójne opodatkowanie?
- Na jakim formularzu należy zaraportować podatek minimalny i kiedy mija termin zapłaty podatku w 2025 roku?
Podatek od nieruchomości
- Dlaczego tak dużo mówi się o zmianach dotyczących podatku od nieruchomości? Wiem, że od 1 stycznia zmienia się definicja budowli. Jednak skoro Ministerstwo Finansów nie przewiduje istotnych zmian w dochodach samorządów z tytułu podatku od nieruchomości, to nasilenie komentarzy medialnych wygląda trochę na straszenie przedsiębiorców.
- Czy od 1 stycznia 2025 r. obiekt kontenerowy trwale związany z gruntem trzeba będzie opodatkować jako budynek od jego powierzchni użytkowej czy jako budowlę wymienioną w pkt 10 w załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych?
Raportowanie JPK CIT
- Jeżeli otrzymamy nieodpłatne świadczenia, które pod względem podatkowym, podlegają opodatkowaniu, a jednocześnie tych świadczeń nie ujmujemy w księgach rachunkowych, to w jaki sposób powinniśmy wykazać ten przychód w JPK CIT? Czy konto pozabilansowe, na którym ujmujemy tego typu przychody powinno mieć jakiś znacznik PD?
- Planowaliśmy w przyszłym roku zmianę systemu księgowego, czy jeżeli zdecydujemy się na nią w trakcie roku finansowego, to będziemy mogli wygenerować dwa pliki JPK_KR_PD – jeden z dotychczasowego systemu, a drugi z nowego? Czy może powinniśmy się wstrzymać ze zmianą systemu i rozpocząć użytkowanie go wraz z nowym rokiem finansowym?
- Jeżeli chodzi o raportowanie ewidencji środków trwałych, to będziemy musieli raportować wszystkie środki trwałe, które kiedykolwiek mieliśmy w ewidencji, czy jedynie te, które nabędziemy po 1 stycznia 2025 roku?
- W naszej spółce mamy wiele transakcji z podmiotami powiązanymi, czy w związku z obowiązkiem raportowania ksiąg rachunkowych powinniśmy zacząć księgować te operacje na osobnych kontach?
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://podatki.gazetaprawna.pl/cit/artykuly/9715495,zmiany-w-cit-na-2025-r-eksperci-odpowiadaja-na-pytania-podatnikow.html.
Obok zmian w CIT warto także pamiętać o innych tematach z zakresu podatków, które mogą stanowić wyzwanie dla przedsiębiorców. Zapraszamy do lektury materiału pt. „Podatkowa Lista Przebojów 2025”. To zestawienie najważniejszych zagadnień podatkowych, które najsilniej będą kształtować rzeczywistość gospodarczą i biznesową w 2025 roku.
Zapraszamy do lektury >>
https://www.mddp.pl/podatkowa-lista-przebojow-2025/.