Optymalizacja podatków przez fundację rodzinną? Jest jasny sygnał od fiskusa
Fundacja rodzinna to dobre rozwiązanie do gromadzenia i przekazania majątku kolejnym pokoleniom. Niektórzy starają się jednak wykorzystać fundację rodzinną, aby obniżyć sobie podatki.
Szef KAS właśnie potwierdził, że celem fundacji rodzinnej nie może być optymalizacja podatkowa. Natomiast Ci, którzy skuszą się na tę optymalizację muszą liczyć się z tym, że fiskus skorzysta z wyjątkowo skutecznego narzędzia i pozbawi ich korzyści.
Czy optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem fundacji jest możliwa?
Szef Krajowej Administracji Skarbowej uznał w ostatnim czasie, że optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem fundacji rodzinnej może być uznana za unikanie opodatkowania, a więc fiskus może do takiego działania zastosować klauzulę generalną przeciw unikaniu opodatkowania i pozbawić podatnika korzyści podatkowych. Taki jest wniosek z odmowy wydania opinii zabezpieczającej opublikowanej 4 lutego 2025 r., sygn. DKP1.8082.7.2023.
Wniosek o wydanie opinii, która chroniłaby przed zastosowaniem klauzuli, złożyły osoby, które wniosły jako darowiznę udziały w spółce z o.o. do fundacji rodzinnej. Następnie po dwóch miesiącach, fundacja sprzedała udziały i uzyskane pieniądze wypłaciła swoim beneficjentom (czyli fundatorom).
Podatnicy sami wskazali, że dzięki temu odnieśliby dwie korzyści:
- musieliby zapłacić niższy podatek — 15 proc. CIT zamiast 19 proc. PIT + 4 proc. daniny solidarnościowej (gdyby sprzedali udziały bezpośrednio nabywcy),
- podatek byłby odroczony do momentu wypłaty pieniędzy ze sprzedaży udziałów (jako świadczenia) beneficjentom.
Szef KAS odmówił wydania opinii zabezpieczającej podatnikom. Uznał bowiem, że do działań podatników mogłaby mieć zastosowanie klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Spełnione są bowiem wszystkie cztery przesłanki jej zastosowania:
- działania podatników dają korzyść podatkową (co wskazali sami wnioskodawcy),
- jednym z głównych celów ich działań było osiągnięcie korzyści podatkowej (gdyby nie te korzyści, to podatnicy nie wnieśliby udziałów do fundacji),
- ich działanie było sztuczne (fundacja rodzinna została zaangażowana jako podmiot pośredniczący w transakcji sprzedaży udziałów spółki z o.o., mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego),
- takie działanie jest sprzeczne z celem ustawy podatkowej (celem podatników nie była sukcesja, czyli przekazanie majątku ani gromadzenie go w fundacji i pomnażanie, a optymalizacja podatkowa).
Zdaniem eksperta
W tym kontekście Bartosz Głowacki, partner, doradca podatkowy w MDDP, podkreśla, że: „Jeżeli fundator sam przyznaje przed szefem KAS, że planuje użyć fundacji rodzinnej tylko po to, żeby nie zapłacić 19 proc. podatku dochodowego i 4 proc. daniny solidarnościowej od dochodu ze sprzedaży udziałów, to trudno oczekiwać innej oceny, niż że jest to nadużycie prawa podatkowego”.
Należy także podkreślić, że każdy przypadek wymaga odrębnej oceny, ponieważ każdy jest inny: „Po fundację rodzinną przeważnie sięgają osoby, których majątkiem są często właśnie udziały, papiery wartościowe, nieruchomości, inne inwestycje kapitałowe. Tego rodzaju majątek może zostać przekazany fundacji rodzinnej, a przychody ze zbycia udziałów czy akcji mogą być jednym ze źródeł przychodów fundacji rodzinnej. Sama fundacja rodzinna może także inwestować powierzone jej środki w udziały spółek czy akcje” – zauważa nasz ekspert.
#WIĘCEJ w serwisie Business Insider >>
https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/fundacja-rodzinna-a-optymalizacja-podatkowa-nowe-stanowisko-kas/12serzy.
***
Zapraszamy również na stronę naszego rozwiązania „Fundacja rodzinna” >>
https://www.mddp.pl/fundacja-rodzinna/.