Rozliczenie PIT samotnych rodziców. Skarbówka może pytać o to sąsiadów?
Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczyć PIT na preferencyjnych zasadach. Zysk jest pokaźny, ale trzeba spełnić warunki. Z takiego rozliczenia mogą skorzystać też rozwodnicy. W niektórych interpretacjach fiskus wymaga jednak, aby dziecko nie miało kontaktu z drugim rodzicem. Na problem zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął interwencję i wskazał na problem z rozliczeniem PIT rozwodników samotnie wychowujących dzieci. RPO, zważywszy na skargi, które otrzymuje, wystąpił do Ministra Finansów o wyjaśnienia.
Nie ma wątpliwości, że z preferencji mogą skorzystać również osoby po rozwodzie czy wychowujące dzieci w konkubinacie, ale trzeba wiedzieć, kto i z jakich opcji może skorzystać. RPO zwrócił jednak uwagę, że skarbówka w części interpretacji dodatkowo utrudnia skorzystanie z preferencji.
Dorian Jabłoński, starszy konsultant w MDDP, zwraca uwagę, że RPO zupełnie pominął w swoim wystąpieniu jedną ważną sprawę, która w praktyce ogranicza możliwość skorzystania z ulgi wielu “samotnym rodzicom”. Chodzi o osoby, które żyją w separacji faktycznej, niepotwierdzonej wyrokiem sądu (np. z powodu przedłużającego się postępowania sądowego). — Organy podatkowe — słusznie w myśl przepisów — uznają, że osoby te nie mają prawa do wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Co prawda teoretycznie mają one nadal możliwość rozliczenia z małżonkiem, to w praktyce w wielu przypadkach jednak ciężko przypuszczać, aby osoby te nadal chciały rozliczać się wspólnie. Jest to problem istniejący od wielu lat, nad którym jak widać, również nowy RPO się nie pochylił pomimo wydawanych niekorzystnych interpretacji podatkowych w tym zakresie.
***
#WIĘCEJ na stronie Business Insider >