Rewolucja fakturowa zacznie się od nowa. A co z kosztami, które już ponieśli przedsiębiorcy?
Ministerstwo Finansów po audycie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) będzie musiało zacząć prace niemalże od nowa.
Obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać w 2026 r. – od lutego i kwietnia. Straty resortu finansów to 30 mln zł, ale straty przedsiębiorców, którzy już przygotowali się do KSeF, mogą być dużo większe.
Odroczenie obowiązkowego KSeF przy tak krytycznych wynikach audytu tego systemu to dobra decyzja MF – przyznają zgodnie eksperci. Z drugiej jednak strony firmy, które poniosły już koszty, są rozczarowane. Nie wykluczają nawet pozwów o odszkodowania.
Przypomnijmy, że Minister Finansów poinformował, że wyniki audytu KSeF były złe. Nie pozostawiają złudzeń, że groził nam paraliż polskiej gospodarki. System bowiem nie spełnia wymagań jakościowych i wydajnościowych.
Zdaniem Janiny Fornalik, doradcy podatkowego i partnera w MDDP, odległy termin wdrożenia obowiązkowego KSeF jest dużym zaskoczeniem, ale oczywiście jest uzasadniony w kontekście poważnych zastrzeżeń technicznych wynikających z audytu grożących paraliżem gospodarki. Jak podkreśla nasza ekspertka:
„To dobra wiadomość dla firm, które jeszcze nie rozpoczęły wdrożenia, mogą ten projekt spokojnie odłożyć w czasie na przyszły rok. Jest to jednak fatalna wiadomość dla tych podmiotów, które poniosły już istotne nakłady i są prawie albo całkowicie gotowe na KSeF oparty na obecnych założeniach. Pojawia się istotne ryzyko, że zostaną wprowadzone zmiany w systemie wymagające dostosowania systemów w firmie i poniesienia w związku z tym dodatkowych nakładów”.
***
#WIĘCEJ na stronie Business Insider >
https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/ksef-bedzie-dopiero-w-2026-r-a-co-z-kosztami-ktore-poniesli-przedsiebiorcy/6k9yrv3.